PoczytajMY – nasza szkoła w ogólnopolskim programie czytelniczym

Nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego programu „PoczytajMy” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. A to oznacza, że do działania rusza ekipa specjalna – Klub Czytelniczy! Raz w miesiącu będziemy dyskutować o książkach, które uwielbiamy, wymieniać się opiniami i planować, jak tu naszym kolegom i koleżankom ze szkoły pokazać, że czytanie to wspaniała przygoda!

W ramach programu uczniowie przy wsparciu dorosłych opiekunów tworzą kluby czytelnicze i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic lub domów dziecka. Wspólne czytanie książek jest szansą do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych oraz poznania swojej okolicy – jej przyrody, historii, legend z nią związanych.

Ale wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze razem się bawią, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne, a także uczą!

Dlaczego warto się wziąć udział w programie?

– Wspiera rozwój dzieci: głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata.
– Buduje emocjonalne więzi między czytającymi a słuchającymi dziećmi: młodzi „lektorzy” stają się dla nich przewodnikami i często przyjaciółmi.
– Kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo wśród młodych ludzi.
– Pozwala na rozwijanie umiejętności przydatnych młodzieży w dalszym życiu, takich jak umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań czy pracy w różnorodnej grupie.
– Umożliwia dzieciom i młodzieży lepsze poznanie okolicy, w której żyją na co dzień.

Więcej o programie: https://poczytajmy.ceo.org.pl/